Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Pomozme knihovně: Den pro Mosul

2.11.2017 @ 15:00 - 22:00

Hlavní doprovodná akce sbírky Pomozme knihovně! 

DEN PRO MOSUL – program

15:00: otvíráme brány! Otevření baru.

15:00 – 23:00: výstava Ohrožená architektura města Mosulu

Unikátní výstava, zapůjčená Akademií věd ČR, seznámí návštěvníky s architektonickým dědictvím města, jehož osud závažně poznamenaly ideologicky motivované útoky radikální skupiny Islámský stát z archeologické i historické perspektivy. Výstava mapuje činnost Orientálního ústavu Akademie věd ČR v této oblasti.

od 15:00: S otevřením bran bude zahájen bohatý program v celém prostoru Kampusu Hybernská, který potrvá až do jejich uzavření. Výstavu doplní venkovní i vnitřní videoprojekce. K dispozici bude dostatek jídla (včetně tradičních iráckých pokrmů), pití a zajímavých rukodělných výrobků z produkce knihovníků i studentů FF UK a v neposlední řadě pokladničky, do kterých můžete dle svých možností přispět do naší sbírky.     

16:30-19:20: Odbornou část programu zahájí Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK

16:40–17:00: Úvodní přednáška Ondřeje Beránka, ředitele Orientálního ústavu Akademie věd ČR s názvem Mosul: Islámský stát a likvidace architektonického dědictví

Vedle knižních památek a uměleckých předmětů zažilo po roce 2014 nevídanou míru destrukce i historické jádro města Mosul s jedinečnými památkami. Co a proč vlastně ISIS ničil? Existují možnosti nápravy této situace?

17:00–17:20: Pokračujeme přednáškou Nadi Aliové, koordinátorky iráckých programů Člověka v Tísni.

Přestože irácké vládní síly dobyly nazpět Mosul a úspěšně dál tzv. Islámský stát vytlačují, mají vojenské operace v postižených oblastech ničivý dopad na civilní infrastrukturu a především na obyvatelstvo. Jaká je situace v Iráku z humanitárního pohledu a jak se na jejím řešení svými projekty podílí Člověk v tísni?

17:30–19:20: Odborná panelová diskuse

Panelová diskuse za účasti osmi odborníků se zamyslí nad historií, současností a budoucností Iráku z různých úhlů pohledu. Diskusní příspěvky se dotknou dávné minulosti tohoto území, památkové péče, mediálního obrazu Iráku v České republice, projektů Člověka v tísni a nezapomenou ani na hlavní téma dne: Ústřední knihovnu Mosulské univerzity.

Účast v panelové diskusi přislíbili:  Jeho Excelence irácký velvyslanec v ČR, pan Walid Hamed Shiltagh (tlumočí Petr Kubálek), Petr Charvát (historik a archeolog, ZČU v Plzni), Jana Mynářová (asyrioložka, egyptoložka, Český egyptologický ústav FF UK), Pavel Novotný (reportér, zpravodajský server Info.cz), Lenka Hrabalová (arabistka, UP v Olomouci), Naďa Aliová (koordinátorka iráckých programů Člověka v Tísni), Miroslav Houska (arabista, vedoucí zahraničních projektů pro Blízký východ, GEMA ART GROUP a.s.), Petr Štefan (mediální koordinátor Člověka v tísni) a pan Nabil Khoury (programový ředitel Institute for War and Peace Reporting)

Diskusi moderují Kamila Remišová a Ľubomír Novák z Filozofické fakulty UK

19:40: krátké pozdravení od rektora Univerzity Karlovy, pana Tomáše Zimy, děkanky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, paní Mirjam Friedové a paní Nadi Aliové ze společnosti Člověk v tísni

od 20:00: Koncert skupiny Fanfán Tulipán


Vstup na akci bude dobrovolný a veškerý výtěžek z akce bude věnován do probíhající sbírky. Na místě najdete samozřejmě i sbírkové pokladničky.

 

Podrobnosti

Datum:
2.11.2017
Čas:
15:00 - 22:00
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/1909043079414740/

Místo konání

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4
Praha, Nové Město, Praha 110 00 Česká republika
+ Google Mapa